Písničkář, moderátor, vloger
aneb tři v jednom nemusí být jen instaní káva.
Potřebujete jednoho člověka pro odmoderování firemní či společenské akce, natočení videa či vtipného písničkáře a mistra improvizace ve všech třech oblastech?
Prostě někoho s kým se budete cítit jako doma? Už dál nemusíte hledat.
Krátce o Dušanovi.
Dušan je rodák z Litoměřic. 14.2.1970 se ozval první Dušanův křik v porodnici, která byla tenkrát na dohled zimního stadionu. No a na zimáku Dušan začal v sedmi letech trénovat v hokejové brance. Tam se Dušan v jednu dobu střídal i s dnes slavným gólmanem Milanem Hniličkou, který si později přivezl zlatou medaili z Nagana. Nikdo Dušanovi tenkrát neřekl, že se hokejem dá živit a tak kolem patnáctého roku s hokejem končí a po rozvodu rodičů a nástupu na střední školu v Děčíně začala hrát na kytaru a psát písničky. V Děčíně jako milovník železnice studoval Dopravní a strojní průmyslovku ( kterou mimochodem vystudovalii Luděk Sobota a herec Roma Zícha.)
Kytaru vzal poprvé do ruky v roce 1985 a to setkání bylo tak silné, že spolu od té doby trávili stovky a stovky hodin. Jeho motivace byla prostá... v y j á d ř i t s e.
Dušan není muzikant do hospody, kde by hrál odrhovačky, ale vždy ho lákala autorská tvorba. Inspiraci hledal v přírodě i lidských vztazích a to objevíte v jeho první skladbě Přátelé.
Své první muzikantské botky prošlapal na vojně, kdy se s původní tvorbou jako písničkář a zároveň ve 2 kapelách dostal až do nejvyššího kola Armádní hudební soutěže tvořivosti - Asutu a přišlo tím první potvrzení, že písničky které píše lidi oslovují.
Později založil rockovou skupinu DYNAMIS, na kterou navázal folkový kvartet JAKODOMA, který se v roce 2003 probojoval do národního finále Porty. Jakodoma si zahrála v ústeckém Národním domě na jednom pódiu i se Zuzanou Navarovou.
To ještě tentkrát Dušan ani ve snu netušil, že bude od roku 2022 sedět na stejné židli jako Zuzana v Nadaci Život umělce, kterou ZUzana zakládala.
Přibližně od roku 2005 Dušan kvůli těžké nehodě syna přestává na dlouho veřejně vystupovat.
Až v roce 2014 Dušan sbírá odvahu a začíná opět první vystoupení na Portě. Tento krát už nevystupuje jako Dušan Bitala, ale na vzpomínku této kapely, kterou jste vídali v letech 2000-2005, si v roce 2014 zvolil umělecké jméno "DUŠAN je tu JAKODOMA."
Na Portě se potkává s kvadruplegikem Petrem Cihelkou a začíná dlouhé přátelství a společné cesty na festivaly a koncerty, Dušan poznává jaké má Petr a všeobecně vozíčkáři potřeba a problémy a v roce 2020 Dušan zakládá projekt Petrova Cihelna, u kterého na počátku stál i kamarád zvukař Josef Balcar.
Vraťme se ale k Dušanoví, který po setkání s Milošem Kozelkou na koncertě v café Adastra v roce 2017 zakládá folkrockovou kapelu, které dal opět stejné jméno JAKODOMA a po 3 měsících už má Jakodoma první koncert.
Od té doby se sestava několikrát změnila, ale pořád Dušan s Milošem kapelu drží na vysoké úrovni a kapela pravidelně koncertuje a dělá mnoha lidem radost.
Pokud zmíníme profesní stránku Dušanova života, tak mnoho let pracoval jako interiérový architekt, navrhoval a kreslil ve 3D kancelářské interiéry v severních čechách. Po příchodu internetu se dostal do firmy Seznam.cz, v jejích úplných začátcích a podílel se na vzestupu značky Sauto.cz a jakožto kreativní osoba pomáhal klientům nejen reklamní kampaně finančně plánovat, ale začal je i vymýšlet. Z toho důvodu vystudoval Reklamní akademii v oboru Art director a Copywriter, což mu výrazně pomohlo postavit se na vlastní nohy po odchodu ze Seznamu, kde profesně ztrávil téměř deset let.
Od roku 2012 už ovšem funguje takzvaně na vlastní noze, což mu dovoluje věnovat se mnoha činnostem, což je pro Dušana charakteristické.
Díky tomu na sobě Dušan tvrdě pracuje a získává další mnohé cenné zkušenosti. Začíná moderovat, natáčet videa na nově se rozvíjející video techniku situovanou do smartphonů. Dušan objevuje obrovskou výhodu v nenápadnosti a výkonosti kamer malých rozměrů a začíná se věnovat vlogům, ale točí i firemní videa. Stává se jedním z prvních vlogerů v české republice a díky tipům na výlety cílí na starší divák y a rodiny. Tato cílovky si ovšem cestu k inernetu teprve hledá, nicméně si Dušanovy tvorby všímá Jan Bartoš, vedoucí Elpidy (velké organizace pro vzdělávání seniorů) a Dušan zde začíná učit Youtuberem do 100 let. Na to navazuje vystudování lektorské akademie SEFTE a Dušan se stává certifikovaným lektorem pro seniory, což v Covid 19 vyústí ve specializaci na výkuku seniorů online a roční parvidelné nedělní vysílání Večerů Jakodoma online. Tím se pomalu dostáváme do Dušanova pražského období.
Dušan se totiž v roce 2015 stěhuje do Prahy a to mu výrazně mění život. Kolega z kapely Jakodoma, Miloš KOzelka ho seznamuje s osobnostmi jako je:
-
Ondřej Brzobohatý - pro něhož Dušan točí a stíhá video z natáčení nové desky.
-
Václav Vydra - se kterým ve 2018 otvírá live Talkshow Jakodoma a se kterým Dušan v Covid 19 točí jeden díl Večerů Jakodoma
-
JIří Vondráček - ten Dušana přivádí do SAI - Svazu autorů a interpretů, kde jako člen rady dostává důvěru zastupovat SAI v Nadaci Život umělce. Kterou kdysi zakládala Zuzana Navarová a se kterou Dušan vystupoval v roce 2002.
Pokud jsme u výrazných osobností, tak jedno z nejsilnějších setkání, které Dušana ovlivnilo, bylo setkání s nejznámějším rozhlasovým režisérem Karlem Weinlichem. To se událo prostřednictvím jedné Dušanovy specifické pracovní činnosti a to když dělal videooperátora na Prodejně budoucnosti v Alza.cz. Tam jednou Karel Weinlich přišel zakoupit DVD přehrávač. S Dušanem sice mluvili jen přes obrazovku, ale nějakým zázrakem si padli do oka a domluvili se na tom, že Dušan Karlovi doma DVD zapojí a naučí ho ovládat mobil, se kterým Karel celou dobu bojoval. Není divu, bylo mu kolem 86let. A tak vzniko krásné přátelství s velezkušeným člověkem, který za posledních 50 let pracoval s mnoha umělci. Karel byl i jedním z nejupřímnějších hostů v Dušanově Talkshow Jakodoma (2018-2020) a díky spojení hosta Karla Weinlicha a stávající moderátorky českého rozhlasu Jany Rychterové se zrodil překrásný večer. No a Dušan se časem ocitl v pořadu Mikrofórum a mluvil s Janou o setkání s Karlem Weinlichem, o své tvorbě, o učení seniorů o potřebě stále se něco učit a samozřejmě i o Projektu Petrova Cihelna.
Petrova cihelna každým rokem stále více a více pomáhá propojovat svět hendikepovaných a svět hudebníků s námi, kteří můžeme chodit na koncerty a kteří můžete přispět trochou času nebo peněz někomu komu život nadělil horší karty.
Galerie důležitých momentů.
S kým se Dušan potkal, kdo ho ovlivnil.
(Na fotky klikejte - u většiny z nich se spustí videa.)
Galerie důležitých momentů.
S kým se Dušan potkal, kdo ho ovlivnil.
(Na fotky klikejte - u většiny z nich se spustí videa.)
V letech 2007 až 2014 se spíše než kytaře a písňové tvorbě věnoval kameře, nicméně hudba je tak silná, že ho odmítla pustit a tak se v roce 2014 opět vydává do hudebních vod na Portě 2014.
Poté následují desítky vystoupení, kdy se Dušan dostává postává postupně do formy a nachází vlastní styl, který stojí na komunikaci s publikem, legraci, komediantství, ale také na promyšlených textech.
V roce 2015, aby udělal radost synovi Matějovi, se Dušan hlásí do Československo má talent 2015 a sklidil nebývalý úspěch.
s písničkou Popelář postoupí do Velkého třesku.
v únoru 2017, vznikla myšlenky opět postavit kapelu a Od července 2017 vystupuje se svojí kapelou, která pár týdnů nesla jméno
dušan je tu jakodoma band, ale od listopadu 2017 se jmeNuJE
A žánrově balancuje na hraně folku, folk rocku, blues i funky s texty snoubícími humor i romantiku.
OD LISTOPADU 2017 TAKÉ DUŠAN ZAČAL POŘÁDAT SVÉ VLASTNÍ TALKSHOW VEČERY SE ZNÁMÝMI HOSTY A HUDBOU POD NÁZVEM
TALKSHOW JAKODOMA
dušan také působí jako vloger a produkuje vlastní videa s tipy na výlety a dovolenou a samozřejmě různé rozhovory.
a poslední tváří dušana je pozice lektora s vlastními kurzy pro práci s malými kamerami, mobilními telefony a youtube s cílem rozšířit základnu vlogerů ( video blogerů) mezi produktivní lidi starší 30 let a seniory, kteří se s tou oblastí prakticky míjí. Zde si můžete prohlédnout Dušanovy kurzy nebo rovnou celý projekt, youtuberem do 100 let
Dušan se rád angažuje i tam kde je potřeba pomoci.
dušan spolupracuje s:
-
parkinson slovácko Z.S. - SPOLUPRÁCE s honzou škrkalem NA POLI VIDEÍ A PODPORY PRO PARKINSONIÁDY (video)
-
PETREM CIHELKOU - PETR JE KVADRUPLEGIK A POTŘEBUJE KE SVÉMU ŽIVOTU ASISTENTA. POKUD TO OBĚMA ČAS na festivalech jako diváci, ale HLAVNĚ SE SPOLU PODÍLÍ NA VIDEO PROJEKTECH ROZHOVORŮ PRO FESTIVAL OKOLO TŘEBONĚ a na Dušanových talk show, kde petr využije svých znalostí dramaturga z oblasti hudby
-
Nezisková organizace Stéblo - pro tuto organizaci dušan a jeho tým na talkshow sbírá peníze na nový vůz
-
PARKINSON HELP - pro tuto organizaci dušan připravil speciální kurz pro Google produkty
-
Soutěž Notování Dušan natočil dokument při příležitosti 15.let krásné soutěže
-
ZajíČek na koni -CAFÉ ADASTRA Dušan během roku 2016-2017 produkuje bezplatně videa na podoru neziskovky
partneři:
STUDIO DEMA podporuje nejen Dušanovy aktivity, ale i kapelu JAKODOMA
SS PRAŽSKÝM ZPRAVODAJEM realizijeme kurzy Youtuberem do 100 let v jejich prostorÁch. zároveň je Pražský zpravodaj mediálním partnerem dušanových aktivit
kRÁSNÝ KLUB NA pRAZE 6 Jamm club, podporuje Dušanovy TALK SHOW. tY TO POŘADY MŮŽETE NAVŠTÍVIT PRÁVĚ V jAMM CLUBU .
S ELPIDA připravujeme na jaro 2018 kurzy pro seniory se zacílením na Youtube
Dušanovo reklamní STUDIO ADAX, přirozeně podporuje další Dušanovy aktivity.
rozhovor
Dušane ty jsi Youtuber neboli vloger. Ale to dělají jen kluci a holky ne?
V roce 2016 jsem pochopil, že kombinace věku, životních a profesních zkušeností mi dovolují pustit se do oblasti youtuberingu s jiným cílem a hlavně jinou cílovou skupinou než 99% vlogerů.
Dušanova videa jsou šancí pro FIRMY, KTERÉ DĚLAJÍ NĚCO ZAJÍMAVÉHO NEBO NĚCO OBYČEJNÉHO, ALE ZAJÍMAVÝM ZPŮSOBEM.
Plus dnes vyučuji lidi 30+ jak se popasovat s Youtube
Tomu co dělám říkám FIREMNÍ SELFIE VLOG = ukažte mi co děláte. Já to na sobě vyzkouším a pošlu to dál s mým komentářem.
Díky absenci štábu se pohybuji poměrně nenápadně a lidé v mých videích nemají takovou trému a nereagují tak nepřirozeně jako před velkou kamerou.
Svěřte se mi, otevřete mi dveře a nechte mě ukázat Vaši firmu jinak než to dokážete Vy."
Jsem kreativní člověk, který má otevřené oči a snaží se sebe druhé stále posunovat kupředu. Z toho důvodu se mi říká externí tvůrce nápadů. Také tíhnu k dokumentaristice , možná styl alá paní Třeštíková. Zajímají mne lidé. To jak přemýšlí, co dělají. A proto jsem vlastně v tom co dělám tak dobrý. Technicky se mám určitě stále kam posunovat. Ať už v hudbě, tvorbě, dokumentu. Mám zase už dost zajímavých projektů.
Dokument o finále českého basketu 2015
Dokumenty o Parkinsoniádách
Dokument "Kajak se máš Řecko" 10 dní na kajaku v řeckých horách
Desítky firemních vlogů
Vlog a videomarketing v senátorské volební kampani senátora Jiřího Růžičky
Proč vlastně tak složitý název DUŠAN je tu JAKODOMA?
Složitý? Proč složitý :-)? Pokud se někde představím jako Dušan Bitala, za 30 vteřin už moje příjmení nikdo nezná. Takhle každý ví moje křestní jméno. Ví jak mne má oslovit. A teď to JAKODOMA. Mám povahu, která mi dovoluje se velice rychle adaptovat v novém prostředí. Za svůj život, pokud v to počítám i vojnu jsem vlastně bydlel v Litoměřicích, pak kousek od Roudnice nad Labem v obci Černouček, v Děčíně, Klimkovicích, Ostravě, Valašském Meziříčí, Veselí nad Moravou, Pardubicích, na středním Slovensku v Hnůšti kousek od Rimavské Soboty, v Ústí nad Labem (asi na 5 místech) a teď zas kousek od Litoměřic. A všude jsem byl velice rychle jako doma. A protože se říká, všude dobře, doma nejlíp, vlastně je mi skoro všude dobře. A protože jsem kdysi měl kapelu JAKODOMA, prostě název DUŠAN je tu JAKODOMA byl jasnou volbou. Navíc pokud jste na pódiu jako doma, nemáte trému :-)
Hraješ jen vlastní věci?
Ano. Pokud hraju koncert, je 99% věcí mou tvorbou. A to jedno procento? Nějaká ta srandička, lidovka...
Nic jiného od tebe neuslyšíme?
Na koncertě asi ne, ale pokud mne lidé pozvou na hraní k táboráku na narozeniny, rád hraju Nohavicu, Suchého-Šlitra, lidovky, Redla, Olympic, táborovou klasiku a mnoho dalších.
Kolik máš písní?
Nebudu počítat věci, keré jsem udělal pro kapelu, ale jen ty které jsem schopen hrát sám s kytarou. Tak takových věcí bude víc než 20 a dost věcí mám ještě v šuplíku a pomalu je dodělávám.
Určitě hodinový koncert není problém.
Nějaká novinka z poslední doby?
Pro mne je vlastně vše novinkou. Mnoho let jsem nepsal a ani neměl potřebu hrát jako písničkář a tohle životní období mne potkalo až změnou práce, kdy jsem skončil po téměř 10 letech ve velké české internetové firmě a začal podnikat a hlavně jinak přemýšlet.
Jsem hodně tvořivý člověk a díky tomu, že jsem přestal být kolečko ve stroji, kde jsem se už neposunoval dopředu, byl jsem unavený.
Dnes jsem plný síly a energie a mám mnoho plánů a nápadů a to se ihned projevilo i v muzikantské tvorbě. Pár měsíců jsem musel trénovat abych získal sebedůvěru, ale dnes se těším na každé vystoupení a moje vystoupení jsou mnohem víc i o legraci.
Velkou novinkou je také band, který funguje od července 2017.
Obrovskou radost mi také dělají rozhovory, které mohu dělat jako vloger s osobnostmi české hudební i sportovní scény a dalšími zajímavými lidmi takovového formátu jako je například
-
Marek Eben
-
Vlasta Redl
-
Vašek Neckář
-
Senátor Jiří Růžička
Dříve tvoje koncerty nebyly o legraci?
Moc ne. Začal jsem hrát na kytaru a skládat v 15 letech po rozvodu rodičů. A byly to spíš romantické písně. Přátelé, Zabili nám přírodu, Zamyšlená, Odjíždíš...
Dnes vnímám, že jsem mnohem více nad věcí a v pohodě, tak že písničku Mravenci v lednici, napíšu za 1-2 hodiny
Mravenci v lednici vznikly za hodinu?
Ano. Byla to píseň na zadání :-). Písničkář Václav Koubek pořádá v létě kurzy pro harmonikáře a ti dostali jeden den za úkol napsat právě písničku o mravencích v lednici. Ale protože to byli začátečnící a nikdo to nedával, tak jsem se mimo soutěž zapojil a vznikla z toho jedna z nejúspěšnějších věcí, které hraji. A byla hotová, než jsem vypil 3 piva :-).
Dušane co CD?
Nooo, s kapelou už mám 2. Jedno se jmenovalo "Je to jiný", to bylo ještě s kapelou Dynamis jako "živák"a druhé neslo název "Demo" a to už bylo s JAKODOMA. Ale ty se ptáš na moje písničky co?
na podzim 2017 jsem s JAKODOMA natočil DEMO 3 písně ve studiu DEMA. například píseň Popelář.
A co video klip?
na stejnou píseň chceme natočit klip a oslovili jsme pavla Lišku, který se mi už několik let zdál do klipu ideální a Pavel souhlasil, takže už je sháníme peníze.